Laisva elektros energijos rinka – naujos galimybės vartotojams

Laisva elektros energijos rinka – naujos galimybės vartotojams

Energetikos ministerija 2019 m. Vyriausybei pateikė Elektros energetikos įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siekiama pokyčių šiuo metu reguliuojamoje elektros energijos rinkoje. Šiais siūlymais siekiama gerinti elektros sistemos lankstumą, valdymą, inovatyvių energetikos startuolių kūrimąsi ir efektyvesnį elektros energijos vartojimą. Laukiama naujų rinkos dalyvių – nepriklausomų elektros energijos teikėjų .

Nors Lietuvoje pokyčiai dar tik planuojami, Latvijoje ir Estijoje jie įgyvendinti dar 2013-2015 metais. Lietuvoje šiuo metu beveik visi buitiniai vartotojai elektrą perka naudodamiesi visuomeninio tiekėjo (daugiausia „Ignitis“) paslaugomis, o elektros energijos kaina ne dažniau kaip kas pusę metų yra nustatoma Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) sprendimu. Įgyvendinus pokyčius, bus sudarytos sąlygos rinkoje aktyviai veikti daugiau elektros energijos tiekėjų, o vartotojams atsiras realios galimybės rinktis iš keleto alternatyvių pasiūlymų. Lietuvoje laisvai rinktis elektros energijos tiekėją nuo 2007 m. gali verslo klientai.

Šiuo metu pagrindinis šalies namų ūkių elektros energijos tiekėjas UAB „Ignitis“ pripažįsta, kad didžiausias iššūkis, tinkamai pasiruošti veikti dereguliuotoje ir konkurencijai atvertoje elektros tiekimo rinkoje: „Joje svarbiausiu sėkmės veiksniu tampa paslaugų kokybės ir kainos santykis ir prie kiekvieno vartotojo poreikių pritaikyti sprendimai. Artimiausiu metu nepriklausomi elektros tiekėjai išgyvens virsmą, kokį telekomunikacijos sektorius Lietuvoje išgyveno dar 2003 m., kai buvo demonopolizuota šio sektoriaus rinka. Panaši situacija artimiausiais metais susiklostys ir energijos tiekimo srityje“, - atkreipia dėmesį visuomeninio tiekėjo UAB „Ignitis“ vadovas Darius Montvila. Jam antrina ir vienos iš rinkos dalyvių - UAB „Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga. Pasak jo, tai ne tik „iššūkis, bet ir galimybė nepriklausomiems mažmeninės rinkos tiekėjams operatyviai prisitaikant prie vartotojų, suteikti jiems tvarių sprendimų ir patogumo už priimtiną kainą.“

Nors energetikos rinka šiuo metu gyvena transformacijos aplinkoje, numatyti kokios paslaugos taps prioritetinėmis, kokias rinksis vartotojai, kas jų namams bus tinkama ir priimtina - dar anksti spėti. Tačiau neabejotinai dereguliuota rinka taps postūmiu kurtis naujoms paslaugoms. „Nuo monopolizuotos prie konkurencijos dėsniais paremtos rinkos ekonomikos pereisime ne vien siekiant pasiūlyti geriausiai vartotojo poreikius išpildančius elektros energijos produktus. Galėsime pilnai išnaudoti globalią energetikos industrijos transformaciją, pereinant prie platesnės elektromobilių sklaidos, išmanaus namų energijos valdymo, platesnio žaliosios energijos panaudojimo“, - prognozavo UAB „Enefit“ generalinis direktorius Vytenis Koryzna.

Postūmis pokyčiui – išmanieji skaitikliai

Vertinant aplinkinių ir Europos šalių patirtį matyti, kad postūmį elektros energijos rinkos dereguliavimui daro ir išmanieji elektros energijos skaitikliai. Pasak UAB „Ignitis“ generalinio direktoriaus D.Montvilos, tikslūs suvartojamos elektros energijos duomenys leis nepriklausomiems tiekėjams geriau įvertinti kiekvieno vartotojo poreikius ir atsižvelgiant į tai, siūlyti labiausiai tinkamas paslaugas ir mokėjimo planus gyventojams - suteikiant įžvalgų ir patarimų kaip optimizuoti elektros vartojimą. „Kovoje“ dėl kliento bus pasitelkiami pasiūlymai su jam aktualiausiomis paslaugų ir sutarčių sąlygomis, naudingomis elektrą taupančiomis paslaugomis.

Pokytis įgalins vartotoją analizuoti ir priimti sprendimus, - tokią naudą vartotojui akcentuoja UAB „Enefit“ vadovas V.Koryzna: „Vartotojams išmanieji skaitikliai atvers galimybę sutaupyti, pasirenkant elektros tiekimo sprendimus, pritaikytus pagal jų vartojimo įpročius. Tuo tarpu tiekėjai galės tiksliau ir operatyviau pateikti informaciją savo klientams bei rengti individualius pasiūlymus, atsižvelgiant į specifinius klientų vartojimo įpročius. Jeigu rinkoje įsivyraus pakankama konkurencija – tiekėjo sutaupyti kaštai taps tiesiogine finansine nauda vartotojams.“

Šiuo metu nepriklausomi tiekėjai patirtį Lietuvoje kaupia dirbdami su verslo klientais, o Latvijoje ir Estijoje jau gali analizuoti veiklos rezultatus įvertindami tiek verslo, tiek gyventojų patirtį ir naudojant išmaniuosius skaitiklius: „Išmanieji skaitikliai – vienas pagrindinių veiksnių rinkai pasiūlant inovatyvius elektros energijos produktus. Jei šiandien verslas gali pasirinkti Nord Pool Spot kas valandą, dinamiškai besikeičiančios elektros energijos kainos produktą, tai namų vartotojui tokio produkto kainodara priklausytų nuo bendro šalies vidutinio vartojimo grafiko, ne individualaus vartojimo. Siekiame rinkai atnešti daugiau sąmoningo vartojimo, tačiau šie pokyčiai neįmanomi be išmaniųjų skaitiklių,“ - pastebi UAB „Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga.

UAB „Ignitis“ generalinio direktoriaus D.Monvilos teigimu, artimiausiais metais elektros tiekimo rinkoje bus matyti vis daugiau individualizuotų pasiūlymų vartotojui, panašių kokius šiandien klientui teikia mobiliojo ryšio operatoriai: „tiekėjas klientą galės kviesti sudaryti elektros tiekimo sutartį būtent su juo, o mainais į tai, pvz., pasiūlys planšetę, kurioje klientas galės stebėti savo elektros vartojimą ir gauti rekomendacijas kaip optimizuoti savo elektros energijos išlaidas. Tiekėjas klientui galbūt pasiūlys elektromobilių įkrovimo nuolaidų kortelę ir pan.“, svarsto visuomeninio tiekėjo vadovas D.Montvila. Elektros tiekėjų manymu, Lietuvoje galėtų būti apie 4-5 aktyvius rinkos dalyvius ir mažiausiai antra tiek tų, kurie bus pasirengę rungtis dėl naujų klientų, bet nevykdys aktyvios klientų pritraukimo kampanijos.